Baş Dönmesi Neden Olur? (Deprem oluyor hissi)

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.
Başı dönen bir bayan :)

Başı dönen bir bayan :)

Son zamanlarda vapurdan inerken yaşadığım bir histir kendileri. Sanki yer ayağımın altından kayıyordu. İlk yaşadığımda yoldaki amcaya deprem oldu hissettiniz mi dedirtmişti. Kalp atışınız hızlanır ve çarpıntı başlayabilir. Dengede durmakta zorlanırsınız ve içiniz boşalmış, beyniniz durmuş gibi olur.

[mavitext]Tıp’da vertigo olarak geçen baş dönmeleri sık tekrarlanıyorsa tehlikeli olabilir. Bunun birçok sebebi vardır.[/mavitext]

Baş dönmesinin nedenleri:
Yüksek tansiyon (hipertansiyon) : Baş dönmesinin olduğu anda bir eczaneye girip tansiyonuzu kontrol etmenizde fayda var. Eğer büyük tansiyon 14’den ve küçük tansiyon 9’dan büyükse tansiyon hastası olabilirsiniz. Bunun için iç hastalıklara yani dahiliye gidilmelidir.

Kan şekerinin düşmesi:
Açlıktan kan şekeriniz düşüyor olabilir. Eğer yemek yedikten sonra baş dönmesi yaşıyorsanız açlık kan şekerinize bakmalısınız. Şeker yükleme testi yaptırarak daha sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Şeker yükleme testi nedir?
Aç iken kan şekeriniz ölçülür. (Açlık kan şekeri – 70/110 olmalıdır)
Glikoz (şekerli su verilir ve 1 saat beklenir)
Tekrar kan şekeriniz ölçülür.
1 Saat beklenir
Kan şekeriniz ölçülür.

[kirmizitext]Mesela benim açlık kan şekerim normaldi. Ancak glikozdan sonra daha yüksek çıkması gerekirken düşük çıktı. Bu da yemekten sonra şekerimin birden fırlayıp düşmesine neden oluyordu ve bende baş dönmesi, halsizlik, göz kararması yapıyordu.[/kirmizitext]

İç kulak hastalıkları: Bildiğiniz üzere vücudun denge merkezi kulaktadır. Bu nedenle kulağınızda ağrı, çınlama ve uğultu hissediyorsanız kulak-burun-boğaz’a görünebilirsiniz.

Göz hastalıkları: Özellikle astigmatlı göz hastaları baş dönmelerinden çokça şikayetçi olur. Hiçbir şeyiniz olmasa dahi senede bir kez göz muayenesi olmayı sağlık açısından aksatmayın.

Nörolojik hastalıklar: Multipl skleroz, sara gibi beyin kaynaklı rahatsızlıkların belirtileri arasında görülür.

Psikolojik sebepler: Anksiyete, panik atak gibi fiziksel olmayan durumlarda da baş dönmeleri olabilir. Ayrıca antidepresan başta olmak üzere kullandığınız ilaçların yan etkilerinde baş dönmesi gözükebilir.

Geçmiş olsun dileklerimizi iletir, sorununuz varsa gitmez.com ekibi olarak yardımcı olmaktan mutluluk duyarız..

[saritext]Yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyin lütfen![/saritext]

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir