En iyi Antivirüs Programı hangisi? [2018]

1 Kasım 2017 tarihinde tekrar düzenlendi.

avast-guvenlik-antivirusBilgisayarınızın uzun ömürlü sağlıklı çalışabilmesi ve olası sistem hatalarının önüne geçebilmek için kaliteli antivirus programı kullanmanız gerekir. Bilgisayarcıların dilinde “bunun format zamanı gelmiş” diye bir tabir vardır. Sağlam bir antivirüs seçimi yaparak sisteminizin ilk günkü hızını koruyabilir ve bilgisayarınızı hiçbir sorun yaşamadan uzun süreler kullanabilirsiniz. Bir PC satın alındığında ilk kurulması gereken program virüs yazılımı olmalıdır. Sonrasında kişisel programlar, oyunlar, bakım & onarım ve office gibi araçlar yüklenebilir. Genel olarak ilgili virüs uygulamaları, anlık korumada etkilidir. Casus yazılımlar sisteminize girmiş, gerekli windows dosyalarını silmiş ve kabaca işini görmüşse, bu virüsü etkisiz hale getirmek zor olabilir.  Bunun neticesinde artık işletim sisteminiz randımanlı çalışmayabilir, yavaşlayabilir ve hatalar verebilir.

1. Avast!
Çoklu platform (64 bit dahil) ve türkçe dil desteği ile Avast, sürekli geliştirilmekte ve güncellenmektedir. Virüs haricindeki diğer zararlı yazılımlar için de güvenlik çözümü sağlamaktadır.

Malware, spyware, trojan, rootkit ve Adware gibi virüs dışında kötü amaçlı yazılımlarda vardır. Bu yazılımların kişisel bilgilerinizi çalmak ve bilgisayarınızı uzaktan yönetmek gibi farklı etkileri bulunmaktadır. Keylogger gibi klavye takip sistemleri ile facebook, twitter gibi sosyal ağ ve e-mail şifreniz; banka bilgileriniz, verileriniz çalınabilir.

İnternet üzerinden dosya indirirken ve çalıştırırken, maillerinizi görüntülerken, cd/dvd gibi ortamlarda işlem yaparken dikkatli olmanız gerekir. Crack, keygen ve herhangi bir yazılımı lisanslı hale getirmek için indirilen yasadışı araçlar en tehlikeli kaynaklardır.

Avast’ın ücretsiz olan Avast! Free Antivirus 2014 sürümü ev kullanıcıları için yeterli olacaktır. AVAST, 1988 senesinde kurulmuş köklü bir firmadır. Basit arayüzü, şık tasarımı ve kolay kullanılabilir olması artı yönlerinden sadece birkaçıdır. Daha profeyonel anlamda geniş çaplı ve hepsi bir arada koruma sağlayan İnternet Security ve Pro sürümlerini dilerseniz satın alabilirsiniz. http://www.avast.com/tr-tr/index resmi siteden avast’ın indirme bağlantısına ulaşabilirsiniz..

2. Kaspersky
Rus merkezli olan Kaspersky’nin, Antivirus – Internet Security – Pure olmak üzere 3 farklı versiyonu bulunmaktadır. Test araçlarından A++ kalite ile geçen Kaspersky’nin Pure sürümü Gitmez.com Ekibi olarak önerilmektedir.

3. Microsoft Security Essentials
Windows’un geliştirdiği ve Defender’in yerini alan antivirüs yazılımıdır. Piyasaya yeni sürülmüş olmasına rağmen gayet başarılıdır.

 

AVG Antivir ve Avira ise bu sıralamanın devamı niteliği şeklinde olabilir. En çok indirilen listesinde Bitdefender, Comado öne çıkarken onu McAfee, norton, F-Secure, G Data , Panda ve Esed Nod32 isimli antivirüs araçları  takip etmektedir.

Atlanmaması gereken bir nokta ise virüs programının bilgisayarı kastırmamasıdır. Bazı virüs programları vardır ki (norton vs.) virüs olmayan dosyalarda bile sizi uyarabilir, gereksiz bir koruma görünümde olabilir.

 

Diğer Altın niteliğindeki Öneriler :
* Antivirüs programını ilk kurduğunuzda başlangıç taraması yapın. Programın böyle bir özelliği yoksa güvenli modda geniş & derin tarama yapabilirsiniz.

* İşletim sisteminiz, driver sürücüleri; başta tarayıcı ve flash player eklentileri olmak üzere her uygulamanın son güncel sürümlerini kullanın. Windows güncelleştirmeleri es geçmeyin, gereken önemi verin

* Windows’un küçük çaplı temel koruma programı olan Güvenlik Duvarı (FireWall) ve SmartScreen özelliklerini devre dışı bırakmak gibi bir hataya düşmeyin. Ayrıca modem ayarlarından firewall modunu etkin hale getirin.

* Virüs programları malware, spyware gibi zararlı yazılımlar konusunda tam başarılı değildir. Harici olarak Malwarebytes Anti-Malware programını şiddetle tavsiye ediyoruz.

* Sisteminizde virüs olduğunu düşünüyorsanız Combofix, Hijackthis isimli programları tek seferlik kurup, çalıştırın.

* Bilgisayarınız uzun ömürlü hatasız ve virüssüz çalışabilmesi için Avast, Malwarebytes ve Advanced Systemcare üçlüsünü tavsiye ediyoruz. Bir bakım onarım programı olan Systemcare, Çöp dosyaları temizleyerek, kayıt defterini düzelterek ve savunma (port vs.) açıklarını kapatarak sistemi en iyiler. Program sadece bu özelliklerden oluşmamakta RAM Boşaltma, internet güçlendirme ve disk temizleme/birleştirme gibi birçok ek aletlere sahiptir.

* Dosyalarınızı bilinir sitelerden indirin.

Dünya’nın en iyi Antivirüsü hangisidir? Anketi
teknolojihaber_eniyiantivirus

SİZCE En iyi Antivirüs Programı?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Sizlerde düşüncelerinizi yorum atarak bizlere ve sitemizi ziyaret eden diğer kullanıcılara bildirebilirsiniz.

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

 1. Burak dedi ki:

  Ben Bitdefender total security 2015 kullanıyorum ve gerçekten harika.Sizlerin görüşlerini de alabilir miyim?

 2. Yönetici dedi ki:

  Merhaba Ahmet,

  Eset Nod32, ComboFix gibi temiz ve yararlı yazılımların kurulumunu dahi engelliyor. Avast kadar nokta atışlı engelleme ve koruma sağlamıyor. Portalsepeti buna örnek olabilir. Avast tam koruma sağlarken; Nod32 bu konuda başarısız olmakta.

 3. Ahmet Said dedi ki:

  Şunu belirteyim… Eset Nod32 diğer antivirüsleri takip etmez. Eset Smart Security ve Nod32 diğerlerinden çok daha başarılı olduğu kanıtlandı… Yani o antivirüslerin başına Eset’i koymanız gerekirdi. Ben Eset kullanıyorum. (Ayrıca MalwareBytes Anti-Malware’yi kullanıyorum ancak Eset her türlü malware, spyware vb. kolayca algılayabilecek niteliktedir.) Ve çok da memnunum. Önceleri başka antivirüsler denedim (Kaspersky, Avas vs.) ama bazıları Eset’in algıladıklarını algılayamıyolar. Üstelik Eset eski versiyonu, onlar ise en yeni versiyonudular. Yani kısaca ESET Smart Security 8 ve Nod32 8 (aralarındaki fark; Smart Security’nin internet koruması Nod32’ye göre daha fazla olduğudur) antivirüslerin 1 numarasıdır…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir