En iyi Bisiklet Markası hangisi?

5 Temmuz 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

bisiklet-markalari

Yazın yapılabilecek aktivitelerin başında bisiklet gelir. Bisikletin kondisyon kazanma, fazlalıklardan kurtulma, kas yapma ve formda kalma gibi birçok faydası herkes tarafından bilinmektedir. Ama son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre bisikletin sadece şeker, guatr ve tansiyon tarzı metabolik-fiziksel rahatsızlıklara değil panik atak, depresyon gibi psikolojik problemler için de etkili olduğu belirlenmiştir. Unutulmamalıdır ki bisiklet sürmek en az fitness kadar etkili bir spordur. Arkadaşlarınız ile sahilde bir bisiklet sürüşü yapmanız size terapi gibi gelecektir.

 

Bisikleti aldığınız bayiliği iyi araştırmanız en az bisiklet markası kadar öneme sahiptir. Geri dönüşümlere bakılırsa “Delta bisiklet” bu konuda sınıfta kalıyor. Bisikletinizi km sayacı, nabız ölçer, suluk, güvenli kilit, kask, zil ve gece kullanımı için led ışık gibi aksesuarlarla zenginleştirebilirsiniz. Motive etmesi açısından “Runtastic” isimli uygulamayı akıllı telefonunuza yükleyebilir, yaptığınız mesafeleri ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz…

 

Bisiklet alırken dikkat edilmesi gereken husus kadro boyudur. Kadro boyu kişiye özeldir, boyunuza, bacak-kol uzunluğuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Bisiklet kiralamak yerine bisiklet satın alıp her gün özgürce binmek istiyorum diyenler için en iyi bisiklet markalarını derledik. İşte o liste..

1. Sedona
Listemizin ilk sırasında Sedona yer alıyor. Bisiklet denince artık aklımıza Sedona gelmeli. Şık tasarımlara sahip olan Sedona, sağlam kadrolara sahiptir. Ülkemizde distribütörlüğünü Aslı bisiklet üstlenmiştir.

2. Trek
Amerika merkezli olan firma üst düzey konforlu bisikletler üretmektedir. Özellikle yurt dışı fiyatları arasında büyük farklar bulunmamakta ve bakım-garanti konusunda sorun çıkarmamaktadır. Ömür boyu garanti veren firma, torunlarınız için ekstra bisiklet masrafının önüne geçiyor.

3. Scott
Trek ile rekabet içerisinde olan üst sınıf bisiklet üreticisi. Üretimlerinde daha çok estetik kaygıları ön plandadır. Dünyanın en hafif bisiklet modeline sahiptir.

4. Specialized
Piyasanın en pahalısı olmasına rağmen en kaliteliler arasında gösterilmektedir.

5. Giant
Zamanında scott, trek ve specialized gibi markaların bazı bisiklet modellerini üretmiş Tayvan merkezli firmadır. İngilizcede Dev anlamına gelmektedir. Kadrosu sağlam ve ömür boyu garantilidir.

6. Merida
Specialized’in hisselerini elinde bulunduran ve bu markanın karbon modellerini üreten markadır. Türkiye’de Aslı Bisiklet mağazası bu kuruluşu temsil etmektedir. Uzun turlarda sorun çıkarmamakta ve bu konuda güven vermektedir.

7. Kron
Özellikle mtb (mountainbike) için tercih edilebilecek Türkiye merkezli firmadır. Kullanıcılardan bazıları kadrosundan ses geliyor tarzında şikayetlerini çeşitli forum ve bloglarda dile getirmektedir.

8. Bmx
Bianchi gibi çocukluğumuzda popüler olan bisiklet markalarından bir tanesidir.

9. Carraro
Fiyat/Performans bakımından bisiklet sektöründe kendine yer bulmuştur. Düşük bütçeyle kron ya da scott gibi yüksek performanslı bisikletlere sahip olabilirsiniz. Türk sermayesine Bianchi markasını satın alarak geçmiştir ve üretimi, montajları Manisa ilimizdedir.

10. Bianchi
Bisikletlerin mercedesi olarak gösterilen çocukluk bisikletimiz. Köklü bir geçmişi olan Bianchi, İtalyan bir markadır. Üretiminin ülkemize geçmesiyle beraber eski kalitesini kaybetmiştir. Ayrıca seleleri ve ağır olması itibariyle birçok müşterisi tarafından eleştirilmektedir. Konfor ve fiyat bakımından başarısını sürdürmektedir.

Bunların dışında Yerli olarak Ümit ve Bisan isimli bisiklet markaları da bulunmaktadır. Listemizde Salcona ve Ghost’a yer veremediğimiz için üzgünüz.

Yeri gelmişken bisiklet üzerine aktif bir forum olan http://www.bisikletforum.com/ web sitesini sizlere tavsiye edebiliriz.

Ufak bir hatırlatma: Bisikletler dağ ve şehir (tur – gezi) olmak üzere ikiye ayrılır. Şehir bisikletlerin lastikleri ince olmakla beraber asfalt için özel olarak tasarlanmıştır. Daha hızlı ve az yorucu bir sürüş keyfi için şehir bisikletlerini tercih edebilirsiniz. Arazi kullanımı ve tümsek-çukurlu ortamlar için daha dayanıklı olan dağ bisikleti de ihtiyacınıza göre satın alabilirsiniz. Ek bilgi olarak şehir bisikletinin bir üst versiyonu yol bisikletidir ve daha hafiftir. Ayrıca katlanabilir bisikletler her ne kadar kullanışlı olmasa da seçimleriniz arasında yer alabilir.

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 oylama, ortalama: 5 üzerinden 5,00 puan aldı..)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir