En iyi Forum Scripti hangisi?

30 Eylül 2014 tarihinde tekrar düzenlendi.

xenforo
Herkese selam bu yazımızda en iyi forum sistemlerinden bahsedeceğiz. Ücretli ve ücretsiz olmak üzere 2 farklı alt başlıkta incelemek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Önerdiğimiz forum scriptleri – açık kaynaklı olup PHP programlama dilleri ile geliştirilmiştir. Hepsi son derece güvenilir yazılımlardır ve türkçe dil desteklemektedir.

Ücretli en kaliteli Forum Scriptleri
1.XenForo
Listenin başını tartışmasız Xenforo isimli forum (community) yazılımı alacaktır. 2011 senesinde eski vBulletin programcısı Kier tarafından piyasaya sürülmüştür. Kendine özgü tasarımı ve kusursuz seo (sef dost url vs) yapılandırmasıyla profesyonel anlamda forum projesi olanlar için uygun bir tercih olacaktır. Lisans fiyatı 140$ olup bir sene boyunca ücretsiz destek ve tema-eklenti bölümüne erişim izniniz olacaktır. Ayrıca hali hazırda vBulletin sitesi olanlar için hiçbir veri kaybı yaşanmadan Xenforo’ya geçiş yapılabilir.

Demo link için resmi site (https://xenforo.com/community/) kullanılabilir.

2. vBulletin
Vbulletin (kısaca vb) geniş kitleler tarafından bilinen 1999 yapımlı mysql veritabanlı ücretli bir forum scriptidir. Özellikle SEO dostu kodlaması ile birçok büyük forumun alt yapısını oluşturmaktadır. Lisans fiyatı 250 Dolardır. Başarılı bir forum için ek olarak vBSEO eklentisi (149 Dolar) satın alınması tavsiye edilir. En güncel sürümü vBulletin 5 Connect’tir.

Demo için bir webmaster forumu olan http://r10.net/ sitesini inceleyebilirsiniz.

3. IPB
Açılımı Invision Power Board olan IPB; 2002-2004 yılları arasında ücretsiz bir forum yazılımıydı. Ancak 2004 senesinde ticari kaygı güderek ücretli bir yazılım haline gelmiştir. Önemli birçok eklentileri yine kendi çalışanlarınca entegreli biçime getirilmiştir. 148 $ gibi bir fiyata lisans sahibi olabilirsiniz.
Demo: http://community.invisionpower.com/

3 Script arasında kıyaslama:
vbulletin-xenforo-ipboard

Ücretsiz en iyi Forum Scriptleri

1. SMF
Simple Machines Forum (SMF) ücretsiz forum scriptleri arasında en kaliteli olanıdır. Sürekli geliştirilen ve güncellenen bir alt yapıya sahip olan smf, çok geniş yelpazeli bir eklenti/tema arşivine sahiptir.

Demo: http://www.simplemachines.org/community/index.php?board=76.0

2. MyBB
Basit yönetim paneline sahip olması ve şık tasarımı ile listemizin ikinci sırasında mybb yer alıyor.

3. PhpBB
Listemizin arasında tarih olarak en köklü olanıdır. SEO konusunda yetersiz olmasına rağmen hızlı-kolay-kullanımlı bir özelliğe sahiptir.

Bir yazımızın daha sonuna geldik. Konu hakkındaki Görüşlerinizi bize bildirmenizden mutluluk duyarız!

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

  1. Yönetici dedi ki:

    Kesinlikle öyle. Hem bu yasal değildir.

  2. selim dedi ki:

    Null (w-arez) scriptleri indirmenizi tavsiye etmem. En azından ciddi bir projeniz varsa.. Hack gibi birçok güvenlik sorunu ile karşılaşabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir