kasar_peynirR
Sofraların baş tacı kaşar peynir, Türk ve Yunan kahvaltısının vazgeçilmezidir. Bir dilim (250 gram) kaşar, 100 kaloridir. Pide ve tostun ana malzemesi olmasıyla beraber A,B6 – B12 vitaminleri ve kalsiyum minerali bakımından zengindir. Kaliteli olmayan kaşar tüketimi sağlığımızı ciddi derecede bozabilir. Piyasada bulunan bazı firmalar, maliyeti düşürmek adına tarihi geçmiş kaçak kaşarları tekrar işlemiş ve satışa sunmuştur. Bu nedenle “alt tarafı kaşar” denilip ucuz markalar tercih edilmemelidir. İyi ve taze bir kaşar; kesilince ufalanmaz, dağılmaz. Kaşar peynirin anavatanı Karstır. Ayrıca genel kültür olması açısından 1 kg kaşar peyniri için 11 kg süt kullanıyor!

1. Kaanbey
Bim marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz bir kaşar peynir markasıdır. Ambalajındaki logo diğer tabiriyle maskot Osmanlıdan kalma pala bıyıklı bir adamdır. İlgili firma peynir mayasının kaynağını açıklayarak dürüstlüğünü göstermiştir. Vejetaryen & Veganlar ya da helal sertifikasına dikkat edenler için uygundur. Fiyatları öğrenci dostudur.

2. Moova
Koç grubu bünyesindeki Tat Gıda, markanın tüm haklarını 32 milyon dolara Söktaş’tan almıştır. Şirket, süt ve süt ürünleri üretimi yapmaktadır. Ambalaj tasarımı birçok kişinin beğenisi kazanmıştır. Firma, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya mecralarını aktif olarak kullanmaktadır. Tuz, yağ ve protein değerleri makul seviyededir. Yabancı ortak bulamama sebebiyle üretimlerini durdurduklarına dair bazı iddialar bulunmaktadır.

3. Sütaş

4. Muratbey
Kahvaltılık ürünler üzerinde uzmanlaşmış bir markadır. Burgu peyniri ile son zamanlarda tekrardan adını duyurmuştur. Sahipleri Necmi ve Recai Erol kardeşlerdir. Memleketleri Ordu/Mesudiye’dir.

5. Pınar
Yaşar Holding tarafından yönetilmekte olan ünlü markadır. Karşıyaka basketbol takımının resmi sponsorudur.

6. Yörsan
İşçi ve emekçi köylülere olan tavrı nedeniyle yoğun eleştiriler almıştır. Yoğurt ve peynir sektöründe 50 senelik geçmişi vardır. 17 ülkeye ihracat yapan bir kuruluştur. Susurluk’ta büyük bir dinlenme tesisleri bulunur ve kaşarlı tostları için müşteriler sıraya girmiştir. Arap sermayesine katılmıştır.

7. Peysan

Bu yazı fareler ve insanlar için hazırlanmıştır.. 🙂

Güncellenme Tarihi: 19 Ekim 2015