kedi-kopek-mamasilari
Kendi beslenmemize ne kadar dikkat ediyorsak evcil hayvanımıza da aynı özeni ve önemi göstermemiz gerekir. Yanlış beslenmeye bağlı olarak onlar da tıpkı bizler gibi hastalığa yenik düşebilir. Her cinsten köpek-kedi, gerekli vitamin ve mineralleri dışarıdan besin yoluyla almak zorundadır. Kuru ve yaş mama birlikte kullanılmalıdır. Et ve protein bakımından zengin besin değerleri yüksek mamalar tercih edilmeli, tahıldan kaçınılmalıdır. Mamaların kalitesini alerjen ve kimyasal gibi katkı maddeleri de belirlemektedir. Eğer evcil hayvanınız gerçekten verdiğiniz mamaları büyük bir iştahla mı yiyor yoksa aç kaldığı için zorunluluktan mı? Bu gözleminiz doğru markayı bulmak adına önemli bir ayrıntı olacaktır. Parlak ve dökülmeyen tüyler köpeğinizin doğru beslenip sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak unutulmamalıdır ki protein değerinin çok yüksek olması sindirim problemlerinden böbrek yetmezliğine kadar ciddi sorunlara neden olabilir.

1. Acana & Orijen
Acana ve Orijen aynı firmanın bünyesinde bulunan Kanada merkezli kuruluştur. Birçok veteriner ve petshop temsilcileri tarafından müşterilere önerilmektedir. Listemizin ilk sırasında Acana yer alıyor.

2. Bonacibo
Rakiplerine kıyasen daha uygun ve kaliteli kedi & köpek maması satışı yapan yerli sermayeli bir firmadır.

3. Royal Canin
Kedi & Köpek maması üzerinde uzmanlaşmış bir Fransız menşeli şirkettir. Sektörün liderleri arasında yer alır ve büyük pazar payına sahiptir. Lezzetli ve yüksek enerjili mama üretimi yapan Royal, kokusu hoş ürünleriyle piyasanın iddialı markalarından.

4. Pro Plan
Nestle/Purina şirketine bağlı olan ProPlan, bütçesini yüksek ayıran kişilerin seçimleri arasında oluyor.

5. Hill’s

Ekonomik fiyatlara AAFCO – FEDIAF onaylı markaların mama satışlarını yapan ve video-makale ile konu hakkında bilgiler veren Temizmama.com sitesini ziyaret etmenizi isteriz. (Reklam değildir!)

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere..

Güncellenme Tarihi: 31 Ekim 2017

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. eda dedi ki:

  Royal canin, hill’s ve proplanın iyi mamalar olduğu konusunda size katılmıyorum. Bu mamalar çok kötü mamalardır. Köpek mamaları arasında 1 yıldızlı mamalar arasında yer almaktadırlar(Dogfoodadvisor.com sitesinden bakabilirsiniz) Acana, orijen, N&D çok iyi mamalardır. Bonacibo uygun fiyatlı bir mamadır, tavsiye ederim.

 2. mehmet ali dedi ki:

  birçok mama markası var http://www.kurumama.com/marka-listesi ben bu mamaların neredeyse hepsini denedim Miglior Cane dışında hiç bir markayı yemiyor.

 3. Ayşe TOKGÖZ dedi ki:

  Yavru ikene hangi marka ile başlıyorsa o marka ile devam ediyor ve başka marka mama yemiyorlar.. malesef

 4. NİLSU KAYA dedi ki:

  merhaba bir çok sitede gezindim, alışveriş yaptım ancak hem ürün geç geldi hemde patlak torbayla karşılaştım. Ancak http://www.kurumama.com/ tarafından siparişimi verir vermez arandım teyit verdikten sonra ertesi gün ürün kapımdaydı. hızlı ve güvenilir bir alışveriş istiyorsanız denemenizi tavsiye ederim.

 5. gökhan türk dedi ki:

  merhaba mehmet ali bence yapman gereken Royal Canin marka mama almanı öneririm.

 6. Senem alacadag dedi ki:

  Bu listeye kesinlikle katılmıyorum arkadaşlar, kedisini köpeğini seven onlara bu içi ne olduğu belirsizkatkı ve yağ yapıcı maddelerle doldurulmuş mamalardan vermez, hayvanınız yiyor olabilir ama bu mamanın sağlıklı veya besin dengesi açısından uygun olduğunu göstermez bu çocuğunuza hergün fastfood yada abur cubur yedirmek gibi bir şey. İnanın epey araştırdım ve Türkiye şartlarında en iyi mama diyebileceğim Bozita’dır. Avrupa’da epey yaygın olan bir İsveç maması. Titizlikle üretilen ve insan tüketimine uygun derecede etlerle üretilen bir mama. Kalitesine ve besin değerlerine bakabilir, veterinerinizede danışabilirsiniz. Fiyatıda bu kalitede bir mama için gayet uygun şiddetle tavsiyemdir Bozita ürünleri çünkü beslenme konusu hayvanın yaşam kalitesi ve süresi açısından çok önemli öyle önümüze gelen herşeyi vermemeli dikkatli olmalıyız..

 7. Selma Rastel dedi ki:

  Royal canin, pro plan vs hikaye çok çok kötü mamalar ve utanmadan çok da pahalı. Sadece reklamını iyi yaptığı veya veterinerlerle anlaşıp tavsiye ettirdiği için lütfen düşmeyin bu mamaların tuzağına, kendiniz araştırın lütfen. Düşük bütçeli mama seçimi için önerim kesinlikle Golosi’dir. Çok uygun fiyatları fakat market mamaları gibi çöp değil. Gayet başarılı, magnezyum oranı çok düşük böbrek problemi açısından önemli etkendir bu. İyi bir İtalyan maması Golosi tavsiyemdir..

 8. Elif Yazgan dedi ki:

  Senem Hanım bende yaklaşık bir aydır uygun bir mama arıyordum, kedimin midesi çok hassas her mamayı yiyemiyor, önerdiğiniz Bozita mamasını araştırdım, veterinerime de sordum o da onayladı. Dün ilk defa kullandık, bizimki severek yedi bakalım umarım böyle gider. Çok teşekkür ederim önerinize, iyi günler.