En iyi Soda (Maden Suyu) Markası hangisi?

20 Mayıs 2016 tarihinde tekrar düzenlendi.

madensuyu-markalarii

Listeye geçmeden önce maden suyu ile soda arasındaki farkı bilmemiz gerekiyor.  Basitçe anlatacak olursak; suya karbondioksit ekleme işlemi ile soda elde edilir. Maden suyu ise yerin en derin katmalarından çıkarılan ve içerisinde zengin mineraller bulunan bir içecektir.

 

1. Beypazarı

Beypazarı Ankara’nın bir ilçesidir. Aslında Beypazarından sadece maden suyu çıkarılmaz buranın başka birçok zenginlikleri de vardır. 2010 senesinde AB’den kalite ödülü almıştır. Ve yapılan birçok araştırma ile güvenilir ve doğal olduğu doğrulanmıştır. Sağlığımız açısından maden suyundaki sodyum oranı düşük olmalıdır. Beypazarı bu konuda rakiplerinden daha başarılıdır. Sadesi dışında limonlu, elmalı gibi çeşitli meyve aromalıları da bulunmaktadır.

2. Kızılay

1868’den beri piyasada olup Afyon Karahisar’dan çıkarılan köklü maden suyu firmasıdır. Daha önce kan bağışında bulunmuşsanız vişneli aromalısı size ikram edilmiştir. Bu marka maden suyunu satın alarak bir yandan kızılaya bağış yapmış olabilirsiniz. Ancak sağlık ve tarım bakanlığı kızılay markalı maden sularında nitrite rastlamıştır. Ve piyasada en yüksek sodyum (tuz) oranına sahiptir. Ayrıca başında bulunan Türk etiketi 2014 senesi itibariyle kaldırılmıştır.

3. Sarıkız

Manisa/Alaşehir menşeli maden suyu markası. Kahve aromalı ve C Plus (+) vitaminli ürünleri bulunmaktadır.

4. Özkaynak

Fiyat bakımından uygun %100 doğal maden suyu üreticisi.

5. Kızılcahamam

Ankara’dan çıkarılan maden suyu/soda firmasıdır.

6. Sırma

Hisselerin %52’lik kısmını Fransız Danone firması almıştır. Çilek ve elmalı aromaları diğer markalara göre daha lezzetli bulunmaktadır. Ayrıca aynı marka altından su satışı da yapmaktadır

7. İnişdibi

Meyvelisi Freşa ismiyle satılmaktadır. Sodyum oranı düşüktür.

8. Akmina

Meyveli aroma çeşitleri bakımından zengin olan bir maden suyu üreticisi. Portakal, mandalina, şeftali, mango, tropikal, vişne , karışık  ve light sürümleri de satışa sunulmuştur. Danone şirketine bağlıdır.

9. Kınık

Bursa’dan çıkarılmakla beraber uzun süredir piyasada olan maden suyu markası. Tüketenler özellikle çilekli ve karpuzlu olan ürünlere olumlu geri dönüş yapmışlardır.

10. Uludağ

Maden suyu ve meyveli sodaları (frutti) ne kadar beğenilse de sağlık bakanlığının tâbii tuttuğu testlerde nitrat tespit edilmiş olan markadır.

Liste dışında Karlıtepe ve Kula gibi maden suyu markaları da bulunmaktadır. Görüşlerinizi yorum atarak bizle ve takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 

Şu konuda uyarmalıyız ki maden suyunun gün içerisinde 2’den fazla tüketilmesi böbrek ve kalp sağlığı açısından risklidir.. Esenle kalın!

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

 1. UMUT ÖZER dedi ki:

  Bence en iyisi ŞİFA Markalı ürünler. Hemde doğal..

 2. Yasemin dedi ki:

  Sarıkız içinde sodyum ve karbonat oranı az yüksek tansiyonu varsa içirmeyin ama mineraller için günde bir çay bardağı Sarıkız olur bende anne için doktor dedi tansiyon hastası onun için araştırdım

 3. Cengiz çağlayan dedi ki:

  Merhaba sayin yoneticim. Esim bobrek hastasi ve gebe sodyumu az olan soda hangisidir yazabilirmisiniz. Tesk ederim.

 4. araştırmacı dedi ki:

  Beypazarı’nı gerçekten bu kadar kalite ve orijinal maden suyu olduğunu bilmiyordum Kızılay kullanıyordum artık Beypazarı kullanacağım…

 5. İsimsiz dedi ki:

  Beypazarında nasıl nitrit nitrat yok ya ben de okuyunca sevindim zaten hep onu içiyorum ama üstünde yazanlara baktım nitrit de var nitrat da var?? ??? ama iki sitede de beypazarında rastlanmamış yazıyor. Adamlar kendileri yazmış şişenin üstüne….

 6. ONUR dedi ki:

  özkaynağı tek gecerim

 7. Yönetici dedi ki:

  Merhaba Halil,
  Düzeltmeniz ve yazıya olan katkınız için teşekkürler! İlgili kısımdaki yanlış bilgi doğrusuyla değiştirilmiştir.

 8. Halil dedi ki:

  sarıkız manisa aleşehirde üretilmektedir. istanbulla alakası yoktur.

 9. Yönetici dedi ki:

  Merhaba Soner,
  200 ml x 2 = 400 ml günlük maksimum tüketim miktarı olmalıdır. Bahsi geçen 2 adet olarak ikidir.

 10. Soner dedi ki:

  2′ den fazla tuketilmesi zarali derken? 2 litre mi, 2 adet mi, 2 metre mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir