sucuk-pastirma

Piyasada birçok sucuk markası bulunmaktadır. Bu markalar arasında bir seçim yapmak istiyorsanız doğru yerdesiniz.  Özellikle Sucuk – Sosis – Salam gibi sağlığımızı doğrudan etkileyen ürünler tüketilmeden önce hassas davranılmalıdır. Gıda bakanlığına göre marketlerde satışa sunulan çoğu sucuk markasının kolon (kalın bağırsak) kanserine neden olan sodyum nitrit bileşiğini içerdiği açıklanmıştır. Bu nedenle ilk tercihiniz katkı maddesi içermeyen ve tamamen doğal yollarla yapılan Kasap sucuklarından yana olsun. Kasabın güvenilir olması bu noktada büyük önem teşkil eder. Makul seviyede eklenen baharatla beraber  keyifli bir hafta sonu kahvaltısı yapabilirsiniz. Firmanın Helal Sertifika Belgesine sahip olması dikkat edeceğiniz diğer bir husustur. Ülkemizde sucuğu ile ünlü iller Afyon ve Kayseri‘dir.

1- Yanturalı

Fabrikası Balıkesir-Bursa karayolu üzerinde yer almaktadır. Kaliteli ve lezzetli sucuklar üreten bir firmadır. “1953- den günümüze yeşil etiket gerçek lezzet” sloganı ile faaliyet gösterirler.

2-  Cumhuriyet

1923 senesinde Cumhuriyetin ilanıyla Afyon’da kurulmuş sucuk firmasıdır. Kuruluş hikâyesi okunmaya değerdir. %100 dana eti güvencesi bulunmaktadır. ( https://tr.wikipedia.org/wiki/Cumhuriyet_Sucukları )

3- Egetürk

Almanya’nın Köln şehrinde üretimi yapılan enfes ve nefis damak zevkiyle tadılması gerekilen bir şarküteri markasıdır.

4- Torku

Konya merkezli bir gıda firmasıdır.

5- Polonez Sucuk

Uzman kadrosuyla et ve et ürünleri üreten firmadır. Müşterinin midesinde ve gönlünde taht kurmayı başarmıştır.

Haricinde sektörde Başyazıcı, Kayar, Coşkun, Beşler, İkbal, Şahin ve Pınar maret gibi markalar da bulunur.

 

Güncellenme Tarihi: 19 Ekim 2015