En iyi Tansiyon Ölçme Aleti hangisi?

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

Tansiyon ölçer aletlerin doğru ve güvenilir sonuçlar vermesi oldukça önemlidir. Yanlış ölçümle beraber alınan limon gibi gıdalar gerçekten tansiyonunuzu düşürebilir ya da düşük olan tansiyonunuzu daha da düşürebilir. Bu denli önemli bir konuda marka seçimi yaparken dikkatli olunmalıdır. Dijital tansiyon aletleri yerine koldan ölçen manşonlu (klasik-manuel-analog) cihazlar tercih edilmelidir.

1. Omron
Omron, Japon merkezli elektronik ev eşyaları üreten bir firmadır. Medikalcı ve sağlık çalışanları tarafından bu sağlık ürünleri kullanılmakta ve hastalara önerilmektedir. Tansiyon ölçmeden yarım saatlik bir süreçten önce dinlenir halde olmak, bir şeyler yememek, kahve tarzı kafeinli içecekler tüketmemek gerekir. Ölçüm esnasında ayaklar yerle temas halinde olmalı ve sırt desteklenmelidir.

2. Erka
Bir Alman markası olan Erka, Ormon ile beraber tansiyon aletleri konusunda en iyiler arasında gösterilir. Manuel tansiyon aletleri kaliteli bir yapıdadır.

3 Panasonic
Özellikle tansiyon aletleri sektöründe Panasonic, uzun süreli kullanımlı dayanıklı ürünler tasarlamaktadır.

3. Braun
Braun diğer üç markaya göre fiyat bakımından daha uygundur. İlgili şirket bakım, saat ve kamera gibi ürünler üzerine de faaliyet göstermektedir.


tansiyon-olcme-241242abx3

Tansiyon kanın damara yaptığı basınç anlamına gelir. Dünya Sağlık Örgütü en ideal tansiyon değerinin 12/8 olduğunu açıklamıştır. Bu değerlerin 14/9’den (Büyük tansiyon 140 mm hg / Küçük tansiyon 90) yüksek olması yüksek tansiyon (hipertansiyon); 9/6’dan düşük olması düşük tansiyon (hipotansiyon) olarak isimlendirilir.

Tansiyon Riski Taşıyor musunuz?
– Ailenizde tansiyon hastası varsa (Genetik)
– İdeal kilonuzun çok üstündeyseniz
– Diyabet hastasıysanız
– 60 yaşın üstündeyseniz
– Sigara ve alkol kullanıyorsanız

Yüksek tansiyonun belirtileri arasında baş veya ense ağrısı, çarpıntı, bulantı-kusma ve burun kanaması görülebilir. Aksine düşük tansiyon belirtileri arasında baş dönmesi, göz kararması ve bilinç kaybı sayılabilir. Tansiyon tedavisinde ilaçların dışında öncelikle egzersiz yapmak, ideal kiloya ulaşmak, zararlı alışkanlıkları bırakmak gibi alternatif çözüm seçenekleri denenmelidir. Uyku ve beslenme düzeni de sağlanması gerekir. Kontrol altına alınmayan tansiyon; kalp ve beyne zarar verebilir, inme (felç) gibi ciddi problemlere yol açabilir.

Ayrıca stres ve kaygının tansiyonu büyük ölçüde etkilediği unutulmamalıdır. Beyaz önlük hipertansiyonu, hastanın doktoru görünce tansiyonun artması demektir ve bu durumda doğru sonuçlar alınamamaktadır.

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

  1. Melis Çalışkan dedi ki:

    Tansiyon yüksekliği yaşayanlar tuzdan uzak dursun arkadaşlar. Ayrıca bilek yerine koldan ölçen aletler daha stabil çalışır!
    Tüm tansiyon hastalarına geçmiş olsun mutlu günler..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir