Excimer Lazer ile Göz Ameliyatı (PRK-Lasek , Lasik vs)

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

excimer-lazer-goz-ameliyati

Bu yazımızda lazerle göz operasyonunu, lazer yöntemlerini ve tehlikelerini detaylı olarak ele alacağız. Halk arasında göz çizdirmek olarak bilinen excimer lazer ile gözlüklerinizi veya lenslerinizi atabilirsiniz. Gelişen son teknolojiyle beraber komplikasyonlar ve oluşabilecek sorunlar en aza indirilmiş durumdadır. Cerrahi operasyonlar miyop, astigmat ve hipermetrop olmak üzere tüm göz kusurlarına uygulanmaktadır. Tedavinin en başarılı olduğu alan miyop (uzağı görememek) ‘ dur.  Noktasızlık olarak bilinen astigmat, yakını görememek olarak bilinen hipermetrop ya da mix astigmat gibi bulgularda tedavi %95 başarı oranındadır.  Bunlar, gözün en dış saydam tabakası olan korneanın ışığı kırmasındaki kusurdan kaynaklanmaktadır.  Retinaya düşen görüntü ile bulanık ve net görememe gibi görme problemleri oluşur. İsterseniz makalemizin geri kalan kısmına soru-cevap şeklinde devam edelim.

Herkes Excimer Lazer olabilir mi?

Göz kusuru dışında gözünde başka hastalığı olan (retina problemleri, kornea hastalıkları keratokonus, glokom vs.)  kişiler lazer olamaz. Lazerden faydalanabilmeniz için doktorunuz sizi göz tetkiklerinden geçirecektir.  Öncelikle korneal topografisi ile kornea kalınlığınız ölçülür ve ameliyat için yeterli olmalıdır. Gözyaşı kalitesi için Schirmer Testine tabi tutulursunuz. Ayrıca göz numaranızın ilerlemediğinden emin olmalısınız. Son 3 muayenede gözünüzde 0.25 ‘ den fazla derece farkı olmamalıdır. Bu nedenle ergenlikten sonra yani 18 yaş zorunluluğu vardır. Biz Gitmez.com ekibi olarak büyümenin durduğu 24 yaşından sonra lazeri tavsiye etmekteyiz. Ameliyat sonrasında tekrardan gözün ilerleyip ilerlemeyeceği tamamen bununla ilgilidir.

Kaç Dereceye kadar sınırlama vardır?

1 Dereceden düşük hastalara lazer genel olarak önerilmez. Çünkü 1 numara göz, günlük hayatı etkileyecek ve zorluk çıkartabilecek bir görüş bozukluğuna yol açmaz.

-10 dereceye kadar miyop, +6 dereceye kadar hipermetrop ve -6 dereceye kadar astigmatlı gözler sıfırlanabilir.

Lazerin riskleri, zararları nelerdir?

Excimer Lazer basit ve ağrısız bir yöntemdir.  İşlem tek göz için bir dakikadan kısa sürer. Ameliyat sonrasında nadiren gece görmede güçlük, göz kuruluğu, 3 boyut görmede kalıcı azalma oluşabilir. Şunu belirtmek isteriz ki lazerden kör olan yoktur. Ameliyat öncesi görme oranınız gibi detaylı muayenelerden geçilirsiniz. Ameliyat esnasında sakinleştirici verilebilir ve gözünüze bir alet yerleştirilir. Bu alet isteseniz dahi gözünüzü kapatmanızı engeller. Yatar pozisyonda yapılan operasyon sonrasında göze koruyucu kontakt lensler takılır. Ve kişiye suni gözyaşı damlası gibi doktor onayında ilaçlar verilir. Bulanık görme, ışık saçılması gibi durumlar 2 haftaya kadar devam edebilir. Batma ve sulanma gibi sorunlar zamanla düzelecektir.

Ekleme: Lazer ameliyatı olanlar ileriki yaşlarda katarakt ameliyatı olamazlar ifadesi doğru değildir.

Göz doktorları neden gözlük takarlar?

Sık sorulan sorulardan bir tanesi de göz doktorlarının neden gözlük takıp ameliyata yanaşmamasıdır. Bunun neticesinde insanlarda doğal olarak demek ki lazer zararlıdır düşüncesi oluşur.  Ne kadar haklı bir yaklaşım görünse de aslında öyle değildir. Bunun nedenlerinden bazıları şunlar olabilir:

– Göz doktorunun göz yapısı lazere uygun olmayabilir.

– Gözlük takmaktan rahatsız olmuyor olabilirler.

Yapılan uluslararası bir araştırmaya göre göz kusuru olan göz doktorlarının %25’i zaten lazer olmuşlar.

Excimer Lazer Çeşitleri Nelerdir?

3 Bölümde incelenebilir. Sizin gözünüze en uygun yöntemi doktorunuz karar verecektir.

1.Yüzeysel Ameliyat (PRK-LASEK)

Korneası ince olan kişilerde tercih edilir.  Kornea kalınlığı korunur ancak iz kalır. Yüksek göz numaralarına uygulanmaz.

2.Kesikli Ameliyat (LASIK)

Tüm kornea kalınlığı 500-550 mikron olan kişilere uygulanır. Kişi 1 günlük istirahattan sonra işine devam edebilir. Intralase LASIK (iLasik) yönteminde ise kornea yüzeyi insan eli ve bıçağın yerine lazer ile kaldırılır. Bu sayede başarı oranı %100’e yakın olur.

3.Diğerleri (Wavefront, Smile Lazer vs.)

Kartal gibi görmek olarak tabir edilen wavefront kişinin gözüne özel harita çıkarılmasıyla yapılır. Lasik ve prk-lasek ile beraber uygulanabilir.

Ameliyat öncesi kişi uykusunu iyi almalı ve kanı sulandıracak aspirin gibi ilaçlar içmemelidir. Ayrıca parfüm, makyaj gibi koruyucu maddelerden kaçınılmalıdır.

Excimer Lazer Fiyatları Nedir?

Fiyat ne kadar doktordan doktora hastaneden hastaneye değişse de 2.000 Tl civarındadır. Blogumuz olarak İstanbul Cerrahi Hast Sinan Göker’i ve ünlü oyuncu Gülse Birsel’in abisi Doç. Dr. Bozkurt Şener hocamızı önerebiliriz. İlgili Operatör Doktor lazeri ülkemize getiren ve tanıtan kişi unvanındadır.

Önemli Uyarı: Bu yazı bir doktor tavsiyesi niteliği taşımaz. Doğabilecek sorunlardan sitemiz sorumlu değildir. En doğru bilgiyi doktorunuzdan alabileceğinizi unutmayın. İlgili bu makale kendi deneyimlerim ve araştırmalarım sonucu yazılmıştır!

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

  1. Sinem Taral dedi ki:

    Dünyagöz hastanesi nedense tüm hastalarına potansiyel göz ameliyati müşterisi olarak bakıyor. Yaptıkları kampanyalar, indirimlerle gözü lazere uygun olmayanlara bile lazer öneriyolar. Bunu herkes söylüyor. Excimer lazerin 25 yıllık geçmişi var evet ama gözünüz bozulursa tekrardan ek ameliyat olabilme şansınız çok düşük. Bazıları bu işi paraya dökmüş durumda. Dikkatli olun derim, sonuçta en önemli organımız gözden bahsediyoruz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir