İlginç Psikolojik Videolar

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

İlginç Psikolojik video resimleri
Metinsel ağırlıklı olarak ilginç psikolojik bilgileri sizlerle paylaşmıştık! Sevgili takipçilerimizi sıkmamak, ilgilerini çekmek adına psikoloji üzerine yapılmış birbirinden enteresan 5 deney videosunu sizlerle buluşturuyoruz. Videolarda çok az ingilizce konuşma geçtiği için altlarına türkçe olarak deney ile alakalı özetler geçtim..

1. Ne kadar Dikkatlisiniz?

Aşağıda bulunan videoda oyuncular birbirine toplam kaç pas attılar? Kaç kez paslaşıldığını lütfen sayın.

Kaç buldunuz? 20, 25 yoksa 30 mu? Evet, o kısma biz karışmıyoruz, peki videonun ortasında yürüyen siyah gorili gördünüz mü? Deneyi yapan araştırmacılara göre katılımcıların çoğu gorili görmediler. Eğer siz de göremediyseniz deneyin bir parçası oldunuz ayrıca seçici dikkatinizi ölçmüş oldunuz. Bu deney bize tartışmalı davalardaki görgü tanıkların ne kadar güvenilir kaynaklar olduğunu gösteriyor.

2. Sokakta başınıza bir şey gelse yardım eden olur mu?


İlgili sosyal psikoloji deneyi aslında oldukça moral bozucu. Yukarıdaki video’da araştırmanın bir parçası olan ilk kişi yerde kıvranıyor ve yoldan geçenlerden kendine yardımda bulunmasını istiyor. Ancak aralarında bir doktorun da bulunduğu hiçbir kimse yerde acılar içinde kıvranan kişiye yardım etmiyor. Aynı deneyde iyi görünümlü yani yakışıklı/güzel ve şık kıyafetli biri seçilince etraftaki kimseler yardım çağrısına kulak asıyor. Bu da şehir yaşamındaki insanların derde bulaşmama ve umursamama duygularının aslında ne kadar kuvvetli olduğunu gösteriyor. Olayın benzeriyse İngiltere’de yaşandı. 2 kişi tarafından dövülen küçük çocuğa çevredeki kimsenin müdahale etmemesi hatta polisi bile aramamaları psikoloji de “toplu suskunluk” isimli kavramın doğmasına neden oldu. Lütfen siz de bu durumlar karşısında duyarsız olmayın!

3. Marshmallow Testi


Stanford Üniversitesi tarafından 1960 yılında yapılan bu teste göre 6 ila 9 yaş arasındaki birkaç çocuk odaya alınıyor. Ve yetkili kişiler kısa bir süre içerisinde döneceklerini ve tabakta bulunan bir adet marshmallow’a (lokum şeklindeki şeker, resim için tıkla) dokunmamaları taktirde aynısından bir tane daha getireceklerini belirtiyor. İrade kontrolü ve okul başarısı arasındaki doğru orantı böylece istatiksel olarak kanıtlanmaya çalışılıyor. Eklemek isterim ki Çocukların sevimli tavırları sizi güldürebilir, hazır olun.. Annelerimize uyarı; bu deneyi siz evde sakına çocuğunuzda denemeyin :)

4. Dünyayı tersten görsek yaşamımız nasıl olur?


İngiliz bir adama etrafını tersten gösteren bir gözlük takılıyor. İlk birkaç gün el becerilerinde hiçbir işi beceremeyen denek 2 hafta sonra engebeli yolda bisikleti bile kazasız sürebilir hale geliyor. Ve ilgili deney, beynimizin alışkanlıklardaki değişimine ne kadar çabuk adapte olabildiğini göstermiş oluyor.

5. Bilinçaltına Subliminal (telkin) Mesaj


İstediğimiz şeyi gerçekten siz mi istiyoruz? Yoksa bilinçaltımıza gönderilen telkinlerle istediğimizi mi sanıyoruz? Özellikle son yıllarda reklamlarda kullanılan 25. boyut insanların isteklerini sorgulamasına sebep oldu. Bunun üzerine tabii hemen bir deney yapılıyor. Brown isimli denekten kağıda yaş gününde ne istediği yazılması isteniyor. Bu denekle 2 hafta görüşülüyor ve hediye alma ve isteme durumlarındaki hisleri hakkında vs. kısa sohbetler ediliyor. Bu sürecin sonunda deneke tekrardan doğum gününde ne istediği sorusunu yöneltiliyor ve denek hemen cevap veriyor. Ve kağıt açıldığında ilginç bir olayla karşılaşıyor.. Cevaplar birbirinden tamamen farklı.. Çünkü odada deneke gönderilen subliminal mesajlar vardı!

Subliminal mesaj: Bizim duyamayacağımız yani eşik değeri ve frekansı düşük hipnoz etkili mesajlar. Bu sesleri bilgisayar programları yardımı ile yükseltiğimizde rahatlıkla fark edebiliriz. Carrefour’da arkaplanda çalan klasik müziklerde “alışveriş yap” telkini olduğu bir zamanlar söylentiler arasındaydı.

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir