Renklerin Psikolojik Boyutu, Anlamı

27 Ocak 2014 tarihinde tekrar düzenlendi.

Renklerin Psikolojik Etkisi

RENKLER:

Her rengin psikolojik olarak bir etkisi ve anlamı vardır. Ve buna “renk psikolojisi” denir. Renklerin psikolojik etkileri nelerdir? sorusundan önce biz, erkeklerin ve kadınların en sevdiği/en sevmediği renklere bir göz atalım.
Kadınların en sevdiği renkler:
Her 100 kadından 32’u mavi, 25’ü mor, 15’ü yeşil, 12’u kırmızı, 6’sı siyah, 3’ü sarı ile kahverengiyi ve geriye kalan 2 tanesi turuncu ve beyaz renklerini tercih etmiştir.

Kadınların en sevmediği renkler:
Kadınların çoğu turuncu (33%) rengini, kahverengi (%20), gri (17%) ve sarıyı (13%) itici renkler grubuna dahil etmiştir.

Erkeklerin en sevdiği renkler hangileridir?
Aynı araştırma erkekler üzerinde de yapılmıştır. Erkeklerin ise %57’lik bir kısım maviyi, %14’lük kısım yeşili, %9’luk siyahı ve %7’lik kesim kırmızıyı en sevdiği renk olarak esas almıştır. Peki erkeklerin nefret ettiği top6 renkte neler var?

Erkeklerin en sevmediği renkler nelerdir?
Yine her 100 kişiden;
32 tanesi mavi
30 tanesi turuncu
25 tanesi kahverengi
13 tanesi sarı demiştir.

Erkeklerde en sevilip en sevinmeyen renklerin başında mavi olması ilginç bir konudur

Yapılan ilgili deneye göre hem erkeklerin hem kadınların (ortak) en çok sevdiği renkler arasında: mavi (+++) ve yeşil (++) vardır.

En sevilmeyen renkleri ise turuncu ve kahverengi oluşturmaktadır.

Öyleyse renkler hangi duyguları işaret eder ve neyi temsiller.. Bu konuya da bir bakalım.

[saritext]Siz de en sevdiğiniz renge bakarak kişilik analizi yapabilir ve sevmediğiniz renge göre uyumsuz özelliklerinizi keşfedebilirsiniz![/saritext]

Kırmızı
En şiddetli duygu barındıran renktir. Bu renk kalp atışınızı hızlandırır, tansiyonunuzu yükseltir. Ve iştah açar. Bu nedenle gıda sektöründeki logoların çoğu kırmızı renktir. Dikkat çekici bir özelliği vardır. Bir kişi bu rengi giymişse anlayın ki o gün iddialıdır.

Mavi
Havanın ve denizin rengidir, mavi. Günlük hayatta en çok gördüğümüz renktir. Kırmızının tersi bir etki yapar yani huzur verir ve dinlendirici özellik taşır.

Yeşil
Doğanın rengi olan yeşil, gözü yormayan tek renk ûnvanının taşır. Bolluğu temsil eder. Hastanelerin dinlenme odalarında kullanılır çünkü rahatlatıcıdır. Ayrıca güven veren renktir. Çoğu bankada bulunur. (Kuveyt Türk, Garanti, TEB, Şekerbank vs.)

Beyaz
Saflıktır, yakınlık hissi verir. Bunu Sağlık çalışanlarından (doktor, hemşire) anlayabilirsiniz. Bu arada genel kültür olması açısından tıp dilindeki ‘beyaz önlük hipertansiyonu’ nedir, ondan bahsedelim. Buna doktoru görünce heyecanlanmak ve tansiyonun normalden daha fazla çıkması olarak açıklayabiliriz.

Siyah
Beyaz gibi tarafsız renktir. Otorite ve gücü gösterir. Rahipler, Tanrı’ya teslimiyetlerini göstermek için giyerler.

Son bir bilgi: Bir deney sonucu mavi rengin saldırganlık oranını düşürdüğünü kanıtlamıştır.

Eveeeeet! Bu yazımızın da sonuna geldik, yorumlarınızı bekliyor olacağım beyler & bayanlar…

renkler

(Biraz başınızı döndürelim dedik bu piksellerle..)

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 oylama, ortalama: 5 üzerinden 5,00 puan aldı..)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir