SEO nasıl yapılır? Google Optimizasyon ipuçları

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

seo
Tüm webmaster ailesine selamlar. Bu yazımızda sizlere SEO üzerine detaylı bilgiler vereceğim. Makale biraz uzun gelebilir ancak bir site sahibinin mutlaka okumasını ve 6.5 senelik wm hayatımdaki tecrübelerimden faydalanmasını isterim. Web sitenizin ziyaretçi sayısını arttırarak gelirlerinizi yükseltmek istemez misiniz? Eminim anlatacaklarım büyük bir zevkle okunur.

Seo, search engine optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur ve arama motoru optimizasyonu anlamına gelir şeklinde bilinen ve basit bilgiler harici pratik, hemen uygulanabilir önerilerde bulunmayı düşünüyorum.

Bana göre seo arama motoru optimizasyonu değil google optimizasyonudur. Bu nedenle yazının devamında seo için google esas alınacaktır, belirtmek isterim.

[kirmizitext](!) SEO Hataları, mutlaka uzak durulması ve asla yapılmaması gerekilen seo çalışmaları:[/kirmizitext]
– Dilimizde tüy bitti tekrarlamaktan. Ne olursa olsun toplu seo paketlerinden almak yok. Sizlere hiçbirini önermiyorum düşünün manuel olsa bile. Sosyal imleme (pligg) önermiyorum. Dizin çalışmalarını önermiyorum. Whois önermiyorum. İncelemelerim sonucu bu backlink kaynakları ya çalıştığım sitelere zarar verdi ya da hiç etki göstermedi. (Backlink ihtiyacımızı nasıl karşılarız sorusuna hemen ilerleyen satırlarda cevap vereceğim..)

R10.net forumlarında Sosyal link borsası altında[mavitext] sıralama veya hit garantisi vermeyen[/mavitext] binbir saçmalıklı hiçbir paketi önermiyorum. Google için doğal bir görünüm çizmek çok ve çok zor ki emeğinize yazık olur. Ziyaretçiniz artmadan backlink almak olası google cezalarına sebebiyet verebilir. Belki de vaktimi çalıyorsun diyip sinirleneceksiniz ama benim ve birçok seo danışmanının, uzmanının emin olun yol haritası bu şekil değildir; kalıcı ve zahmetsizdir.

Forum tanıtım:: Aynı makale ile veya toplu programlarla yapılan çalışmalardan zaten bahsetmiyorum bile, bu ancak anti-seo için güzel bir yöntem olur. Neden mi?

Sitenin linkleri ziyaretçilere açık olsa dahi birçok forum; bağlantılara nofollow tagını eklemekte.
Google kadar zeki bir arama motorunun “site tanıtımı” bölümündeki konuları ayırt etmesi çok zor değil.
Tüm paketçi arkadaşlar site tanıtımına izin veren forum ve forumlar aramakta. Siz bu forumları bulsanız dahi forumdan binlerce link çıkışı sağlanmıştır etki minimaldır ve size olumsuz bir geri dönüş de yapabilir. Yazacağınız makale fiyatları ve zamanınıza yazık olabilir.

Konu (tanıtım yazınız) yorum almıyorsa o linkin değeri çok düşük veya hiç olacaktır. Çünkü binlerce yorum bulunduran konular varken arama motoru (google) spam amaçlı açılmış bu sayfaları değersiz görür.
Google’un forumda bulunan üyeliğinizin kaç mesajı olduğunu da google site:siteadi.com index yardımı ile dahi çok basit anlayabilir, bu kadar akıllı olmadığını düşünüyorsanız o zaman en kısa zamanda anlayacaktır.. Bugün değil belki yarın.. Sürekli geliştirilen ve devasa bir şirketten firmadan bahsediyoruz. Bizim amacımızda doğal ve kalıcı bir çalışma yapmak değil mi? Forum tanıtımı abartılmadan yapılmalıdır. 3-4 foruma farklı ve özgün makaleler ile yapılan çalışmalar yeterli olacaktır. Forum tanıtımının azı kâr, çoğu zarardır!

[pembetext]Google arama motorunun matematiksel hariç felsefi bir algoritması da olduğunu sakın unutmayın![/pembetext]
Doğallıktan uzak (zamanlamasız,toplu) ve akla mantığa uygun olmayan her yol başarısız yoldur. Bir amacımız da sitemize giren kullanıcıları memnun etmeyi amaçlamak olsun…
[ayirac]
Site hızınızı google için değil ziyaretçi memnun olsun diye yapıyoruz.
– Site navigasyonunu kullanıcı sitede kaybolmasın diye; benzer konuları hızlı index için değil ziyaretçi sitede daha fazla kalsın diğer konulara da uğrasın mantığı ile yapıyoruz. Makale içindeki kalın (bold) yerleri de öyle…
Google için yapmamız gereken iki şey html standartlarına uygun valid kodlama ve xml site haritasıdır.

Klişe olacak ama ilk amacımız ziyaretçiyi olabildiğince memnun etmek ve daha daha memnuniyet için kafa yormaktır. Buradaki En önemli nokta ise içeriktir.
İçerik özgün olmalıdır!
İçerik doyurucu olmalıdır. Hit gelsin diye değil gerçekten faydalı biraz da benzersiz bilgi birikiminizi sunmalısınız. (Bu nedenle 250 kelime altı yazılmamalıdır, görsel ve video kullanılmalı ziyaretçileri yanıltmamalı ve sıkmamalıyız)

[saritext]Site içi SEO nasıl yapılır? (WordPress SEO)[/saritext]
Wordpress zaten hızlı ve seo için uygundur. Canonical tagından, kalıcı bağlantılara kadar ayarlanmıştır.
Prestij için favicon.ico hazırlamalı ve logo bulundurmalıyız
Site hızı için gzippy (kodların sıkıştırılması ile %80 hızlanm) eklentisi kurulmalıdır.
Seo temel ayarları için eklenti önerim gitmez.com için de kullandığım yoast eklentisidir. (meta keywords, description – title vs. vs.) All in seo’da iyidir, basit ve kullanışlıdır.

Site haritanız olmalıdır. Yoast için ekstra bir eklentiye gerek yoktur. Bunun haricinde sitemap google webmaster yöneticisi araçlarından tanıtılmalıdır.

Resimlerin boyutunu ciddi derecede düşürmek için WP Smush it eklentisini kullanabilirsiniz.

Robots.txt ise doğru indexleme için WP’de şu şekil olmalıdır: (Baştaki kod adsense içindir, konu ile ilgili reklamın gösterilmesi için fayda sağlamaktadır.)

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

User-agent: *
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /*ref*
Disallow: /?s=*

Sitemap: http://www.site-adresiniz.com/sitemap.xml

Duplicate content ‘in (tekrarlanmış içerik) önüne geçmek için archive sayfasına noindex eklemenizi öneririm. Seo eklentilerinde bulunmaktadır.

www ve konu linki sonuna .html uzantısı kullanmamanızı öneririm. Ama bu çok da önemli bir nokta değildir.

Spam yorumlar için akismet en mâkuludur.

Nofollow for external link eklentisini de aratıp sitenizde kullanabilirsiniz. (Dış linkleri nofollow yapmak için)

Fazla eklenti demek site hızının düşmesi ve güvenlik açığı demektir. Bu eklentiler bence yeterlidir. Mesela Seo Friendly Images eklentisini kurmanıza gerek yoktur, alt tagını kendiniz girerseniz geri dönüşleriniz daha pozitif olur.

Ayrıca sayfa başına 5 ya da 7 makale uygundur diye düşünüyorum. Site hızı, kullanıcı ve estetik açıdan.

Bileşenler bölümünden son yorumlar, son yazılar ve popüler yazıları aktif etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

Header kısmına ‘meta viewport’ kodunu eklemeniz ziyaretçilerinizin mobilde gezinimini kolaylaştıracaktır.

Ping servislerine fazla url girmek (Ayarlar> Genel) sizi google gözünde spam yapabilir. Bu nedenle şunlar yeterli olacaktır.

http://rpc.pingomatic.com
http://rpc.twingly.com
http://bulkfeeds.net/rpc
http://ping.feedburner.com
http://ping.blo.gs/
http://rpc.weblogs.com/RPC2
http://www.pingmyblog.com
http://geourl.org/ping
http://ipings.com
http://rpc.technorati.com/rpc/ping
http://api.my.yahoo.co.jp/RPC2
http://ping.blogs.yandex.ru/RPC2
http://blogsearch.google.com/ping/RPC2
http://google.com/ping/RPC2

Yine bu bölümdeki Yerleştirilmiş geçersiz XHTML kodlarını WordPress otomatik olarak düzeltsin kutucuklu tiki aktif etmenizi de ekstra olarak öneririm.

.htaccess dosyası şu şekilde olursa site hızı ayarları tamam olacaktır, ekstra olarak sorunlu cache eklentileri ile uğraşmanıza gerek kalmayacaktır (https://gitmez.com/seo-makale-htaccess.txt)

Bir de yazı başına maksimum 3 etiket girmelisiniz. Sonrasında sandbox, filtre gibi cezalar ile işin içinden çıkmakla uğraşmak gerçekten keyif kaçırıcı oluyor

[kirmizitext]SEO İÇİN CAN ALICI UFAK NOTLAR[/kirmizitext]
# Yazılarınızı yayınladıktan sonra google+ profilinizde paylaşın. Klişe 2 olacak ama İlgi alanınıza yönelin

# Ziyaretçileri yorum yazmaya teşvik edin. Yorum güncelliktir ve site kalitesinin göstergesidir.

# Sosyal ağları (facebook,twitter) etkili kullanmaya bakınız ve # taglı paylaşımlarda bulununuz. Özellikle pinterest ve flickr’den de resimlerinizle büyük bir ziyaretçi kitlesi yakalayabilirsiniz.

(!) Yazı içerisine Sosyal paylaşım ikonlarını eklemeyi unutmayın (twitter,facebook,google+’da paylaş ikonları bir sitenin olmazsa olmasıdır)
[saritext]- Backlink kaynağı olarak yeterli içerikten sonra (sitenin 2.ayından sonra) haftada bir olmak üzere tanıtım yazıları satın alacaksınız. Link almaktan kaçının ısrar ediyorsanız da sadece anasayfadan ve pagerank, alexa, moz, trustrank, özgünlük ve site kalitesi gibi hususları göz önüne alın.[/saritext]

[mavitext]Ben backlink olarak sadece ve sadece kaliteli bloglardan-haber sitelerinden alınan tanıtım yazılarını öneriyorum.[/mavitext]

Sorularınızı yorum atarak sorabilirsiniz, çok geçmeden geri dönüş yapılacaktır. İnşallah faydalı bir yazı olmuştur, şu an 1007 kelime olmuş ve pek de sıkıldığım söylenemez. İleride yazacağım Filtreden nasıl çıkılır gibi konular için yorum atmanızı kabaca gaza gelmeyi isterim. Herkese siteleri ile beraber tüm içtenliğimle mutlu günler diliyorum..

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

  1. Sercan dedi ki:

    Güzel bir yazı olmuş, kayda değer bilgileriniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir