Türkiye’de Koşmuş En iyi Yarış Atları

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

en-iyi-yaris-atlari_atyarisi

Yazımıza Mustafa Kemal Atatürk’ün “At yarışları modern toplumlar için sosyal bir ihtiyaçtır” sözü ile başlamak istiyoruz. Ülkemizde özellikle İstanbul Veliefendi Hipodromu (Bakırköy-Osmaniye), Ankara ve İzmir’de ingiliz ve arap atlarının koştuğu yarışlar büyük ilgi görmektedir. Altılı ganyan iddaa ile beraber en çok oynanan popüler bahislerden biridir.

1. Yavuzhan

90 senesinin efsanesi ve şampiyon arap atı. Beyaz bayrak aynalarıyla tanınmış olan rahmetli Yavuzhan, koştuğu günler altılı ganyanı beşli ganyana çevirip sahibine büyük paralar kazandırmıştır.

2. Bold Pilot

1996 yılında düzenlenen 90. Gazi koşusunu 2.26.22 ile bitirip 2400 metre mesafedeki rekoru halen elinde bulunduran ingiliz atıdır. 30 Nisan 2015 tarihinde üzücü bir haberle vefat etmiş, at yarışı severleri derinden üzmüştür.

3. Johny Guitar

Kuponlarda daima tek geçilen yine 90’larda koşu almış ingiliz safkanıdır. Büyük 4 koşuyu birden (Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Enternasyonal Topkapı ve Türkiye Jokey Kulübü) kazanmış tek safkandır.

4. Ribella

2006 Enternasyonel Topkapı Koşusu’nda inanılmaz sprinti ile göz dolduran ingiliz dişi tay. Dubai koşusunda birinciliği  bulunmaktadır.

5- Sabırlı

İngiliz safkanları arasında en çok kazandıran ve 1200 metre çim pistte 1.08.97 sn ile rekoru elinde bulunduran safkan. 8 yaşında 83. Gazi ve 2006’da Dubai koşusunu kazanmıştır.

6- Kafkaslı

5 senelik yarış hayatı boyunca yaklaşık 7 trilyon ikramiye kazandırmış Türkiye’nin en iyi Arap atıdır. Dış basında yılın atı seçilmiş ve defalarca sakatlanmasına rağmen başarıdan başarıya koşmuştur. Turbo, Çetin, Uçanbey ve Ayabakan gibi bilinir atları geride bırakmıştır. Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmiştir.

7- Turbo

Klasik bir tabirle sahiplerinin para kazanma hırsına yenik düşmüş bir Arap atıdır. 30 Mayıs 2010 tarihinde Cumhuriyet Kupası Koşusu ile jubilesini yapmıştır.

8- Ayabakan

Yavuzhan ile kardeştir ve son koşusu dışında sadece bir kez geçilmiştir. Bu son koşusunda da sakatlanmıştır. Daha sonrasında idmanda tek gözünü kaybetmiştir. Gelmiş geçmiş en iyi arap atlarından biridir.

9- İzbatur

Bazı koşularda jokey hatası yüzünden startta geç kalmasına rağmen bile yarışı 4-5 boy önde bitirmiş özellikle kum pistte daha başarılı olan Arap atıdır.

Ek olarak listeye Win river win, Pan river, Grand Ekinoks, Caş, Haberbatur, Trapper, Fairson, Mirşanhan ve Alper kaan eklenebilir. Peki sizin listeniz nasıl olurdu? Yorum yaparak katkı da bulunabilirsiniz.

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir