Türkiye’nin En İyi Üniversiteleri Sıralaması

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

Üniversiteler vakıf ve devlet olmak üzere 2’e ayrılır. Türkiyedeki iyi üniversitelerin çoğu İstanbul’dadır. Yükseköğretim sınavına hazırlanırken hedefimizde bir bölüm olur. Bu hedefi aklımızdaki güzel bir üniversite ile somutlaştırmak daha başarılı bir düşünce sistemi olacaktır. Birkaç alternatif üniversite ile esnek davranabilmek de hayal kırıklığına uğramanızı engeller. İyi bir üniversite, dışarısı ile bağlantılıdır, mezunlarına iş olanağı ve kolaylığı sağlar. Öğretim görevlileri deneyimli kişilerden oluşur.

Koç Üniversitesi

1. Koç Üniversitesi (1993) (Vakıf)
Listenin başında yer alan Koç Üniversitesi Türkiye’nin en gözde üniversiteleri arasındadır. Vakıf üniversitesi olan Koç Üninin kampüsü Sarıyer’dedir. Yıllık lisans eğitim ücreti 40.000 TL’dir. 60 adet wireless noktası olan üniversite, öğrencilerine 100 Mbps hız ile internet erişimine olanak sağlar. Okulun her senesi Veliler Günü düzenlemekte olup geri dönüşümlere gereken ilgili gösterilmektedir.

bogazici universite

2. Boğaziçi Üniversitesi (1971)
Bir Devlet Üniversitesi olan boğaziçi, ösym sınavında yüksek puan yapan öğrencilerin en çok yöneldiği üniversite olmuştur. Eğitim kalitesi yüksek olan bu üniversitenin başarı referansları yüksektir.

3. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (1956)
ODTÜ (metu) Ankara’da bulunan başarılı devlet üniversitelerinden biridir. Kariyerli mezunlara sahiptir. İngilizce eğitim verir.

istanbul_teknik_universitesi

4. İstanbul Teknik Üniversitesi
İTÜ, Türkçe ve ingilizce dilleri ile eğitim veren devlet üniversitesidir. Mezunları arasında Süleyman Demirel, Yılmaz erdoğan gibi isimler vardır. Mühendislik bölümü Ayazağa kampüsündedir ve ilgili bölümde ün yapmıştır. Bölümlere göre kampüs yerleşkelerini http://www2.itu.edu.tr/?kampusler/ulasim linkinden görebilirsiniz.

istanbul-bilgi

5. İstanbul Bilgi Üniversitesi (1996)
Vakıf üniversitesi olan İstanbul Bilgi, Dünyanın en büyük üniversiteleri (Laureate International Universities) ağının tek Türk üyesidir. Psikoloji bölümünde ün yapmıştır. Ve yurt dışı ile bağlantısı çok güçlüdür. Yıllık lisans fiyatı: 24.000 TL

sabanci_universitesi

6. Sabancı Üniversitesi (1994)
Listemizin altıncı sırasını oluşturan bu üniversite Türkiye’deki liberal sistemde eğitim veren tek üniversitedir. Liberal eğitimde tüm öğrenciler ilk sene temel dersleri almaktadır. İkinci sınıftaki deneyimlerine göre öğrenciler bir program seçmektedir. Merkezi Pendik ilçesindedir. Yıllık lisans fiyatı: 30.000 TL

bilkent

7. Bilkent Üniversitesi (1984)
Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesidir. 2009’daki dünya üniversite sıralamasına giren Türkiye sınırları içerisindeki tek yükseköğretim kurumudur. Yıllık burssuz lisans fiyatı: 19.000 TL

Istanbul_Ticaret_University

8. İstanbul Ticaret Üniversitesi
En çok tercih edilen 3 özel üniversite arasındadır. Öğrencilerine iş olanağı sağlayan, İstanbul Ticaret Odası’ndan destekli bir yükseköğretim kurumudur. Yıllık lisans fiyatı: 22.000 TL

yeditepe-universite

9. Yeditepe Üniversitesi (1996)
Tek yerleşkesi Kayışdağı’ndan olan Yeditepe Üniversitesi ingilizce eğitim dilli bir vakıf üniversitesidir. Özellikle üniversitenin mimarı kendine has olmakla birlikte büyük bir bahçesi vardır. Üniversitenin içinde güzellik salonu, halı saha; basketbol-tenis sahası, yüzme havuzu ve spor salonu vs. olup geniş imkanlara sahiptir. Yıllık lisans ücreti bölümden bölüme değişmektedir. Ortalama fiyat: 25.000 TL

10. Yıldız Teknik Üniversitesi (1911)
Fakültesi Davutpaşa’da yer alan YTÜ, ingilizce ve türkçe eğitim dillerinde hizmet vermektedir. Birçok alanda TÜBİTAK ödülü almıştır.

istanbul-universitesi-iu

İstanbul Üniversitesi
Osmanlı İmparatorluğu zamanındaki Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan ilk üniversitenin (Darülufunun-1453) devamı niteliğindedir. Dünyanın en iyi 500 üniversitesi sıralamasına (2011 senesi) giren tek Türkiye tabanlı üniversitedir. Yurtdışı olanaklarından biraz uzak olması yapıcı eleştiriler arasındadır. Anakampüs Beyazıt’tadır.

marmara-univers

Marmara Üniversitesi (1883)
Özellikle eşit ağırlık bölümlerinde başarılı bir üniversitedir. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, Arapça lisânları olmak üzere ülkemizdeki ilk çok dilli üniversitedir.

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

 1. yorumcu dedi ki:

  bu düzenleme yanlış ve eksik birçok üniversite yok sıralamda yanlış

 2. ümit dedi ki:

  Ek olarak bir tavsiyede bulunmak gerekirse; ingilizcenizi olabildiğince geliştirip bazı konularda kendinizi geliştirin.

  Bulunduğu ortama, bahçesine aldanmayın derim. Vakıf (özel) üniversiteleri tercih edin kesinlikle!
  İstanbul ticaret, istanbul bilgi dışında istanbul xx’li üniversitelerden uzak durun :D yok istanbul kültür flan
  Özellikle OKAN Olmak üzere özyeğin ve maltepe, beykentden uzak durun.

  Ayrıca Listede neden baü yok? bahçeşehir üni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir