Türk yogurt

Türkiye, yoğurt tüketiminde ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor. Bu kadar yoğurdu seven bir toplumun milli içkisi haliyle ayran oluyor. Sağlığımız üzerinde inanılmaz etkilere sahip olan yoğurdun faydaları saymakla bitmiyor. Yüksek tansiyonu ve kas ağrılarını önlüyor; detoks görevi görerek vücudu toksinlerden arındırıyor. Göze iyi geliyor; kilo vermenize yardımcı oluyor. Sadece yoğurdun faydaları için ayrı bir yazı hazırlanabilir; çünkü liste bu saydıklarımızla sınırlı değil. Ancak yanlış yoğurt seçimi aksine ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bazı bilinçli insanlar kendi probiyotik yoğurdunu doğal mayalama yöntemleriyle ev ortamında kendi elde ediyor. Hazır yoğurtlar tercih edilmeden önce bir marka araştırması yapmak büyük öneme sahiptir. Bazı markalar katkı maddesi haricinde raf ömrünü uzatmak amacıyla vitaminleri öldüren ısıl işlemlerini ve antibiyotik kullanımı yoğurda tabii tutuyor. Biz sizler için en iyisi başlığı altında bir liste oluşturarak sıralama yaptık.

 

1. Foça

Doğal ve katkısız olduğu doğrulanmış bir yoğurt üreticisidir. Çeşitli platformlarda tek rakibi anne yoğurdu olarak gösterilmiş ve hakkında hiçbir olumsuz yorum almamıştır. Fabrikaları İzmir ilimizde bulunur.

2. Danone

Bir Fransız markası olan Danone,  Osmanlı doğumlu bir yahudi tarafından kurulmuştur. 2006 senesinde en çok TV reklamı veren kuruluş seçilmiştir. Bir zamanlar firmanın ortaklarından biri de Sabancı Holding’dir. Nestle’nin süt ürünlerini satın alarak sermayesini genişletmiştir. Hayat ve Sırma su markaları da kendi bünyesindedir. Tikveşli isimli yoğurtları yüksek satışlara ulaşmıştır.

3. Dost

Bu markanın sütleri SEK (Koç Grup); yoğurtları Danone firması tarafından üretilmektedir. Bim marketlerde satışa sunulan Dost yoğurt, ekonomik fiyatın yanı sıra lezzet olarak tadanların beğenisini kazanmıştır.

4. Sütaş

Muharrem Yılmaz tarafından kurulmuş yerli sermayeli bir şirkettir. Yoğurt piyasasında büyük pazar payına sahiptir. Ayrıca meyveli yoğurtları ve ayranları da bilinen, beğenilen ürünleridir.

5. Yörsan

Sütaşın ciddi rakiplerinden olan Yörsan, Araplar tarafından satın alınmıştır. Susurluktaki dinleme tesisleri ile bilinir.

Liste haricinde Sakıpağa, SEK, Pınar, AOÇ, Torku ve Kebir olmak üzere yoğurt, süt ve süt ürünleri üreten kaliteli firmalar da bulunmaktadır.

Güncellenme Tarihi: 19 Ekim 2015

Yazıya Yapılan Yorumlar

  1. selda erken dedi ki:

    Ben bir anne olarak söylüyorum;
    Mersinde yaşıyorum buranın kendine has bir yoğurt markası var adı Yörük Süt ve bildiğim kadarıyla da her şehirde satılıyor. Çocuğuma 1 yaşından sonra hep bu sütten ve yoğurttan kullandım kendisi de çok sevdi çocuklar her şeyi beğenmedikleri gibi yoğurdu da beğenmiyorlar güç bela alıştırdık artık kendisi yiyor denemek isterseniz bir anne olarak tavsiye edebilirim. İyi Günler.