Üniversite Hocasını Şikayet Etmek

19 Ekim 2015 tarihinde tekrar düzenlendi.

Üniversite şikayet dilekçesi
Herkese Selamlar,

Siz sevgili takipçilerime bazı öğrenci haklarından bahsetmek istiyorum. (…Birleşmiş Milletlere göre T.C Anayasası’nın kişilere tanıdığı haklardan!)

1. Tüm öğrencilerin soru sorma ve sorusuna cevap alma hakkı vardır
2. Öğrencilere, üniversite elemanları saygı göstermek zorundadır. Hiçbir öğrenci onur kırıcı tutum ve davranışlara maruz kalamaz
3. Her öğrenci karşılaştığı olumsuz durum ve olayları şikâyet edebilir ve hakkını arayabilir
4. Tüm öğrencilerinin üniversite olanaklarından yararlanma ve eşit muamele görme hakkı vardır
5. Herhangi bir nedenden dolayı suçlanan öğrencinin itiraz edip kendini savunma hakkı vardır. Aksi kanıtlanıncaya kadar öğrenci masum sayılır
6. Öğrenci; öğretim elemanı, diğer öğrenciler veya personel ile ilgili karşılaştığı olumsuzlukları şikayet konusu yapabilir. Yazılı başvurularda en geç on beş gün içerisinde geri dönüş ve işlem yapılma zorunluluğu vardır. İdarenin bu işlemlerde şikayeti yapan kişiyi zarar görmemesi için gizli tutması ve kimliğini açıklamaması şarttır.

Eğer fiziksel olarak şiddete, sözlü olarak hâkaretle karşı karşıya kalırsanız ya da sınav kağıdınızda eksik puanlama yapıldığını düşünüyorsanız ilgili öğretim görevlilerini şikayet edebilirsiniz.

Üniversite Hocasını nereye, nasıl şikayet edebilirim?
1. Yardım alabileceğiniz, fikir danışabileceğiniz ilk yer yükseköğretimin öğrenci işleri bölümü olmalıdır.
2. Sonrasında güzel bir dilekçe hazırlamalısınız. Dekanlığa dilekçenizi gönderin ve 15 güne kadar işlem yapılmasını bekleyin.
3. Herhangi bir işlem yapılmazsa bu sefer rektör’e dilekçenizi verin (İsim belirtme zorunluluğunuz yoktur)
4. En son ve en etkilisi YÖK (444 8 965)‘ü arayıp durumu anlatmak, dilekçelerden olumlu bir geri dönüş alamadığınızı belirtmek, size içtenlikle ve samimiyetle yardımcı olmaktalar.
5. Ek olarak BİMER’e de fax çekebilirsiniz. (0312 422 26 67)

Hakkınızı aramanız dileği ile iyi bloglamalar..

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

  1. ebru dedi ki:

    Merhaba benimde bir sıkıntim var üniversite ögrencisiyim ve bölümümüm hocalari not verme özürlü bazizi okumuyor bile kagidini 40 verip birakiyor kafasina göre 1 puanla 6 kredilik deesten kaldim kredilerimiz cok yülsek muhattab alabilecek kimse yok uzaktan ögretim ögrencisiyim ve 6.senem bu 7 de cikicak universite yökten uyari aldi neden bu kadar az mezun veriyorsunuz diye lütfen yardim edince üniversiteyi nereye şikayet edebilirim

  2. Perihan dedi ki:

    Derslere gelmediği için edilen şikayet için dilekçe örneği gönderir misiniz?

  3. Yok dedi ki:

    Derslere gelmediği için hocayı bimer e şikayet ettim ertesi gün soruşturma açılmış.Yüksekokul müdürüne şikayet dilekçesi vermiştim kabul etmedi okul yönetimini ve hocayı savcılığa vermeyi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir