Verimli Ders Çalışma Yöntemleri Nelerdir?

11 Ocak 2014 tarihinde tekrar düzenlendi.

verimli-ders-calisma
Saatlerce ders çalışarak mı daha başarılı olunur yoksa verimli çalışma ile mi?  Psikologlar tarafından yapılan araştırmalara göre verimli ders çalışmanın daha etkili olduğu görülmüştür. 5-6 saat aralıksız ders çalışmakla, 2 saat verimli ders çalışmak aynı etkiye sahip olabilir. Ara vermeden daha fazla çalışayım olayı bir ego tatmini yansımasıdır. Bu nedenle az ve öz çalışmak büyük önem arz etmektedir.

Peki etkili ders çalışma teknikleri nelerdir? [saritext](Çalışağınız dersten maksimum verim almak istiyorsanız bizim tavsiyelerimize kulak asın!)[/saritext]

1- Çalışma masanız olsun!
Uzanarak ve yatarak ders çalışmak, ders çalışmak değildir. Yine yapılan bir araştırmaya göre yatarak ders çalışmanın ortalama 1 saat olduğu kanıtlanmış ve sonrasında deneklerin uykusunun geldiği ve dikkatinin dağıldığı gözlemlenmiştir. Bu nedenle masada çalışılmalı ve oturduğunuz yer çok rahat olmamalıdır. Dik durabileceğiniz bir sandalye ile konsantrasyonunuzu güçlendirebilirsiniz.. Çalışma masasında gereksiz eşyalar bulunmamalıdır. Ve suyunuz, saatiniz, kaleminiz, defteriniz, ucunuz yanında bulunmalıdır. Masadan sizi kaldıracak her şey ders çalışmanıza, konsantrenin düşmesine sebebiyet verecektir.

2- Bulunduğunuz ortam sessiz olsun!
Müzik dinleyerek, televizyon izleyerek yapılan çalışmaların etkisiz olduğu ve başarının %40 düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Eğer müziksiz asla çalışamam diyenlerdesiniz mozart, beethoven tarzı klasik müzikler dinlemeyi tercih edin. Ayrıca odanızın kapısını kapatın, içeriden ailenizden gelen sesler dikkatinizi dağıtmasın.

3- Telefonu kapatın veya uçak moduna alın!
En can alıcı nokta telefondur. Eliniz hep telefona gider.. Twitter’a bakarsınız, whatsapp’tan gelen mesajlara cevap verirsiniz.. Bir saate bakayım dersiniz… dersiniz de dersiniz.. Telefonunuzu sessize alın ve görünmeyecek bir yere koyun.. Mesela odanızın dışarısında bir yere:) Ek olarak laptop’lar kapalı ve görünmeyecek bir yerde dursun!

4- Açken ve yemek yedikten hemen sonra çalışmayın
Çok acıkmışsanız önce karnınızı doyurun. Ve yemek yedikten hemen sonra tok korna ders çalışmayın. Derse başlamadan önce bu dahil tuvalet ihtiyaçlarınızı karşılayın.

5- Yanınıza atıştırmalık bir şeyler almayın!
Çekirdek, çerez tarzı şeyler masanızda duruyorsa vay halinize.. Bunları bitirmeden derse devam etmeniz neredeyse imkansız..

6- Hedefiniz ve amacınız olsun.. Şuraya kadar çalışacağım gibi vs.
Derse oturmadan önce konulara bir göz atın. Ve şuraya kadar çalışmadan dersin başından kalkmayacağım şeklinde hedefleriniz olsun.

7- 40 Dakika ders – 10 dakika mola adımını izleyin
Mola süresinizi az veya çok tutmayın.. Az tutmanız durumunda beyniniz yorgunluğunu atamayacaktır. Çok tutmanız durumundaysa bu sefer dersten kopmalar olacak ve dikkatiniz dağılacaktır. Aralarda televizyon seyretmeyin ama yerinizden kalkın, kısa yürüyüşler yapın. Ufacık bir sürpriz yani telefonunuza bakın (:

8- Sesli okuyun, altını çizin!
Okumanız gereken bir metin varsa altını çizin ve sesli okuyun. Böylece bu yazıları hatırlama şansınız artacaktır. Matematik gibi ders çalışıyorsanız muhakkak yazarak çalışın

9- Odanız havalandırılmış ve aydınlık olsun
Karanlık, loş bir ortamda; veya çok soğuk-sıcak bir yerde çalışmayın. Odanızı ders aralarında havalandırın.

10- Verimli olduğunuz saat aralıklarında çalışın
Bazıları dersleri, gündüz daha iyi anlar bazıları öğlen bazıları ise gece. Siz de verimli olduğunuzu düşündüğünüz saatlerde çalışın ki genel olarak en verimli saat sabahın ilk saatleridir, kafanız dinçtir. Yorgunsanız derse başlamayın, uyuyun ve enerjik bir şekilde masaya geçin

Ek bilgi olarak sözel veya sayısal dersleri üst üste çalışmayın.. 1 sözel 1 sayısal 1 sözel şeklinde devam edin.
Dipnot 2: Gitmez.com ekibi olarak dersin yanına KAHVE öneriyoruz..

(PAYLAŞ) Google+
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (Henüz Değerlendirilmedi)
Loading...

 1. Yönetici dedi ki:

  Merhaba Sena,
  Çalışma metodunuz doğru olmayabilir. Yazıda yer alan ipuçlarından faydalanabilirsiniz. Haricinde sınav kaygısı gibi bir probleminiz varsa; baş etme yöntemleri geliştirmenizi veya bir uzmandan yardım almanızı tavsiye etmekteyiz.

 2. ssena buglem dedi ki:

  Merhaba
  ben sinavlardan önce düzenli olarak çalışıyorum ama sınavdan sonra notum baya kötü oluyor halbuki çok çalışıyorum napmam lazım..

 3. Yönetici dedi ki:

  Şevval Merhaba,
  Matematik “pratik” isteyen düşünce ağırlıklı bir ders olduğundan bu sorunu yaşamanız gayet normaldir. Çözemediğiniz sorular üzerinde ekstra çaba ve zaman harcamanız faydanıza olacaktır. Özellikle yeni çalışılmış bir konunun soru çözümünde zorlanabilirsiniz. Kendi motivasyonunuzu sağlamalı ve pes etmeden olabildiğince fazla sayıda test çözmelisiniz. Yapamadığınız sorular için yardım alabilir, cevabı incelendikten sonra kendiniz çözmeyi deneyebilirsiniz. Unutmayın matematik en iyi yazarak öğrenilir!

 4. Şevval dedi ki:

  Ben ders calisiyorum anliyorum ama test çözerken özellikle matematikte teste uyarlayamıyorum

 5. yusuf dedi ki:

  Merhaba ben yusuf ben hep ders çalıştığım zaman acıkma veya tuvalet ihtiyacımı gidermek geliyo ne yapmalıyım?

 6. Alex dedi ki:

  Yatakta kesinlikle ders çalışma.Mümkünse sandalye ve masa kullan.Calısmayı eziyet haline getirmezsen ve maddi durumun iyi değilse hayatın sana eziyet olur garantisini veririm.

 7. Yönetici dedi ki:

  Merhaba Kübra,
  Ders çalışmadan önce uykunuzun alınmış olmasına özen gösterin. Dersi yatak, koltuk gibi çok rahat ortamlarda çalışmak uykunuzu getirir; bunun yerine çalışma masanızı tercih edin. Ortamın havalandırılmış; ışıklandırmanın yeterli olmasına dikkat edin. Dilerseniz çay, kahve gibi uykunuzu açacak kafeinli içeceklerden faydalanabilirsiniz. Çalışmayı eziyet haline getirmeyin, elinizden geleni yapmayı çalışın ve kendinize teşekkür edin.

 8. Kübra dedi ki:

  Ben ders çalıştığım zaman hemen uykum geliyor ve anlamadığımda o dersi hemen bırakmak istiyorum ne yapmam gerekiyor?

 9. Yönetici dedi ki:

  Ayrıca meb’in hazırladığı ppt sunuyu yani slaytı da okuyabilirsiniz..

  http://mebk12.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/51/01/711669/icerikler/verimli-ders-calisma-teknikleri-nelerdir_117193.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir